EPCOS (TDK) B43305B5127M87
B43305B5127M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43305B5127M87
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43305B5127M87.pdf
Availability of B43305B5127M87
QUANTITY
B43305B5127M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305B5127M87
Internal Part NumberEIS-B43305B5127M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.13 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current970mA
Impedance1.59 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305B5127M87
Related LinksB43305B, B43305B5127M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305B5127M87 Details Description
Related parts for B43305B5127M87
IC FPGA 166 I/O 240PQFP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
SW ROTARY DIP 8MM HEX STRGHT PC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.8A TO277A datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 63VDC 2DIP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS CABLE PIN datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CTV 11C 2#20 9#10 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf