EPCOS (TDK) B43305F2567M87
B43305F2567M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43305F2567M87
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43305F2567M87.pdf
Availability of B43305F2567M87
QUANTITY
B43305F2567M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305F2567M87
Internal Part NumberEIS-B43305F2567M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)230 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.12A
Impedance310 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305F2567M87
Related LinksB43305F, B43305F2567M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305F2567M87 Details Description
Related parts for B43305F2567M87
P-CONN WING NYL INS 22-10AWG YLW datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 6POS 2.54MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN FIBER MT-RJ RECEPT DUPLX datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 20 IN 14 OUT 24V datasheet.pdf