EPCOS (TDK) B43305F2827M80
B43305F2827M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43305F2827M80
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43305F2827M80.pdf
Availability of B43305F2827M80
QUANTITY
B43305F2827M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43305F2827M80
Internal Part NumberEIS-B43305F2827M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43305
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.41A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43305F2827M80
Related LinksB43305F, B43305F2827M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43305F2827M80 Details Description
Related parts for B43305F2827M80
LED MATRIX CC 5X7 .7" 565NM GRN datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.3A 30V datasheet.pdf
DISPLAY SCREEN UNIT datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 9pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 6.3V X7S 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 80A DPAK datasheet.pdf