EPCOS (TDK) B43455A9828M
B43455A9828M picture photo
Mfg. Part Number
B43455A9828M
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43455A9828M.pdf
Availability of B43455A9828M
QUANTITY
B43455A9828M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43455A9828M
Internal Part NumberEIS-B43455A9828M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43455
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)17 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current14.5A
Impedance20 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)5.728" (145.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43455A9828M
Related LinksB43455, B43455A9828M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43455A9828M Details Description
Related parts for B43455A9828M
RES SMD 82.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 32VAC/VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
INSULATOR FOR BU-24,25 SRS YEL datasheet.pdf
ADAPTER 802.11N WIFI USB STD datasheet.pdf
IC FPGA 195 I/O 256BGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSC XO 400.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf