EPCOS (TDK) B43456A9109M7
B43456A9109M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43456A9109M7
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 400V SCREW
Datasheet Download
B43456A9109M7.pdf
Availability of B43456A9109M7
QUANTITY
B43456A9109M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43456A9109M7
Internal Part NumberEIS-B43456A9109M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43456
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current25A
Impedance7 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.583" Dia (91.00mm)
Height - Seated (Max)5.728" (145.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43456A9109M7
Related LinksB43456, B43456A9109M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43456A9109M7 Details Description
Related parts for B43456A9109M7
RES ARRAY 4 RES 51K OHM 1206 datasheet.pdf
DIODE RF SW 50V 50MA SCD-80 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CABLE 5M CS1 I/O 2 BLOCK datasheet.pdf
EMBEDDED USB 2GB datasheet.pdf
AERIAL CLOSURE KIT datasheet.pdf
CABLE 9POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 216POS .050 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC DO-215AA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
22UF 200V 10X20 datasheet.pdf