EPCOS (TDK) B43457A6568M
B43457A6568M picture photo
Mfg. Part Number
B43457A6568M
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 500V SCREW
Datasheet Download
B43457A6568M.pdf
Availability of B43457A6568M
QUANTITY
B43457A6568M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457A6568M
Internal Part NumberEIS-B43457A6568M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package18
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43457
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457A6568M
Related LinksB43457, B43457A6568M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457A6568M Details Description
Related parts for B43457A6568M
IC REG LDO ADJ 3A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 65POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
ADAPTER DCE/MESH N FEM-SMA FEM datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 15M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B22, AFS S4 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf