EPCOS (TDK) B43457B4478M3
B43457B4478M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43457B4478M3
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Datasheet Download
B43457B4478M3.pdf
Availability of B43457B4478M3
QUANTITY
B43457B4478M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457B4478M3
Internal Part NumberEIS-B43457B4478M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package32
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43457
PackagingBulk
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)25 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.2A
Impedance30 mOhm
Lead Spacing1.248" (31.70mm)
Size / Dimension3.028" Dia (76.90mm)
Height - Seated (Max)4.201" (106.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457B4478M3
Related LinksB43457, B43457B4478M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457B4478M3 Details Description
Related parts for B43457B4478M3
RES 1.0K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRPL N-INV 8DSBGA datasheet.pdf
CONN RETAINER SINGLE ROW 6POS datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 250V 100A CHASSIS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 170NH SMD datasheet.pdf
RES 7.68 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V THRU HOLE datasheet.pdf