EPCOS (TDK) B43457B5228M3
B43457B5228M3 picture photo
Mfg. Part Number
B43457B5228M3
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Datasheet Download
B43457B5228M3.pdf
Availability of B43457B5228M3
QUANTITY
B43457B5228M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43457B5228M3
Internal Part NumberEIS-B43457B5228M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationMaterial Change 27/Mar/2015
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43457
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.122" (28.50mm)
Size / Dimension2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max)4.161" (105.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43457B5228M3
Related LinksB43457, B43457B5228M3 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43457B5228M3 Details Description
Related parts for B43457B5228M3
RES SMD 100 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 16TQFN datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 26-8AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & STRIP DISCS CSD2-R S XCS datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 670MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf