Bourns Inc. CR0603-JW-164ELF
CR0603-JW-164ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-JW-164ELF
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-JW-164ELF.pdf
Availability of CR0603-JW-164ELF
QUANTITY
CR0603-JW-164ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-JW-164ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-JW-164ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-JW-164ELF
Related LinksCR0603-J, CR0603-JW-164ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-JW-164ELF Details Description
Related parts for CR0603-JW-164ELF
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 0.15A 5SON datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.015UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONN IDC 5POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
RES 499K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf