Vishay/Dale RN55C1652FB14
RN55C1652FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C1652FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C1652FB14.pdf
Availability of RN55C1652FB14
QUANTITY
RN55C1652FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C1652FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C1652FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C1652FB14
Related LinksRN55C1, RN55C1652FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C1652FB14 Details Description
Related parts for RN55C1652FB14
IC ADC 10BIT PARLLEL 24TSSOP T/R datasheet.pdf
PATCHBAY 26JACK HD NON-TERMINATE datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
EUROSTYLE 6 35 MM FIXED 2 CIR datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf