EPCOS (TDK) B43501A5477M60
B43501A5477M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43501A5477M60
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43501A5477M60.pdf
Availability of B43501A5477M60
QUANTITY
B43501A5477M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501A5477M60
Internal Part NumberEIS-B43501A5477M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)280 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501A5477M60
Related LinksB43501A, B43501A5477M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501A5477M60 Details Description
Related parts for B43501A5477M60
IC RESET N-CH OD 3.4V 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC RCVR SIGNAL 14BIT 204-LGA datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
SGE1510-0-0230L-5000C-5000C datasheet.pdf
IMCV GIGA FIBERLINX-III TX+FX-CW datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 60W datasheet.pdf