EPCOS (TDK) B43501B3477M87
B43501B3477M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43501B3477M87
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 385V SNAP
Datasheet Download
B43501B3477M87.pdf
Availability of B43501B3477M87
QUANTITY
B43501B3477M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501B3477M87
Internal Part NumberEIS-B43501B3477M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating385V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.44A
Impedance230 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501B3477M87
Related LinksB43501B, B43501B3477M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501B3477M87 Details Description
Related parts for B43501B3477M87
CONN FERRULE W TYPE 18AWG YELLOW datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.4W MONO AB 9USMD datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf