EPCOS (TDK) B43501B5397M67
B43501B5397M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43501B5397M67
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43501B5397M67.pdf
Availability of B43501B5397M67
QUANTITY
B43501B5397M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501B5397M67
Internal Part NumberEIS-B43501B5397M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.31A
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501B5397M67
Related LinksB43501B, B43501B5397M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501B5397M67 Details Description
Related parts for B43501B5397M67
KNOB CLR GLOSS1.25"DIA.125"SHAFT datasheet.pdf
KNOB CLR GLOSS.625"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 12-MLF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 22.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 2A 35 MOHM TH datasheet.pdf
LED XLAMP XQ-E BLUE datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 30POS BRD-FPC datasheet.pdf