EPCOS (TDK) B43501C2227M
B43501C2227M picture photo
Mfg. Part Number
B43501C2227M
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43501C2227M.pdf
Availability of B43501C2227M
QUANTITY
B43501C2227M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501C2227M
Internal Part NumberEIS-B43501C2227M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)450 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501C2227M
Related LinksB43501, B43501C2227M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501C2227M Details Description
Related parts for B43501C2227M
IC 12-BIT V-OUTPUT D/A 24-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 470UH SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN 3X4 SEALED datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 280W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 48POS INLINE SKT datasheet.pdf