EPCOS (TDK) B43501C2227M82
B43501C2227M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43501C2227M82
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43501C2227M82.pdf
Availability of B43501C2227M82
QUANTITY
B43501C2227M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501C2227M82
Internal Part NumberEIS-B43501C2227M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)450 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.2A
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501C2227M82
Related LinksB43501C, B43501C2227M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501C2227M82 Details Description
Related parts for B43501C2227M82
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
XMITTER KEYFOB 418MHZ 3 BUTTON datasheet.pdf
LED AMBER-YLW CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CABLE 4COND 25AWG YEL SHLD 1000' datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG TRPL INV 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 400MA 350 MOHM datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf