EPCOS (TDK) B43501E157M67
B43501E157M67 picture photo
Mfg. Part Number
B43501E157M67
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
B43501E157M67.pdf
Availability of B43501E157M67
QUANTITY
B43501E157M67 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501E157M67
Internal Part NumberEIS-B43501E157M67
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)880 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.11A
Impedance1.07 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501E157M67
Related LinksB43501, B43501E157M67 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501E157M67 Details Description
Related parts for B43501E157M67
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
IC REG LDO 8V 1A DPAK datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 10A SOP8 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR INDUCTIVE datasheet.pdf
CAP CER 200PF 15KV R16 DISK datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
EPH110 0.4MM MICROPOINT TIP datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf