EPCOS (TDK) B43501F2687M82
B43501F2687M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43501F2687M82
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43501F2687M82.pdf
Availability of B43501F2687M82
QUANTITY
B43501F2687M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43501F2687M82
Internal Part NumberEIS-B43501F2687M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43501
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.36A
Impedance190 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43501F2687M82
Related LinksB43501F, B43501F2687M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43501F2687M82 Details Description
Related parts for B43501F2687M82
RES SMD 51.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
MICRO 31C P 10" YEL JACKS NI datasheet.pdf
55/ CABLE OUTER SPACE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf