Diodes Incorporated BZT52C12-13-F
BZT52C12-13-F picture photo
Mfg. Part Number
BZT52C12-13-F
Brief Description
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123
Datasheet Download
BZT52C12-13-F.pdf
Availability of BZT52C12-13-F
QUANTITY
BZT52C12-13-F Order Process
Ship out your order
Specifications of BZT52C12-13-F
Internal Part NumberEIS-BZT52C12-13-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Design/SpecificationBond Wire 16/Sept/2008
Green Encapsulate 29/Aug/2008
Bond Wire 11/Nov/2011
PCN Assembly/OriginAssembly/Test Site Addition 01/Jun/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±5%
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 8V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
Supplier Device PackageSOD-123
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZT52C12-13-F
Related LinksBZT52C, BZT52C12-13-F Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
BZT52C12-13-F Details Description
Related parts for BZT52C12-13-F
IC ENCORE MCU FLASH 1K 28DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 4.7V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 665 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 59POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf