EPCOS (TDK) B43504A2397M2
B43504A2397M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A2397M2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504A2397M2.pdf
Availability of B43504A2397M2
QUANTITY
B43504A2397M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A2397M2
Internal Part NumberEIS-B43504A2397M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43504
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)330 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A2397M2
Related LinksB43504, B43504A2397M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A2397M2 Details Description
Related parts for B43504A2397M2
IC DAC QUAD 8BIT 5V LP 16-QSOP datasheet.pdf
COMPONENT CLIPS BLACK .75 X .5" datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
VARISTOR 324V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 2.162K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 97VC P600 datasheet.pdf
CABLE SEALING THERMOPLASTIC PG16 datasheet.pdf
CABLE TIE 18 LB 3.93" GREEN datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf