EPCOS (TDK) B43504A5477M62
B43504A5477M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A5477M62
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504A5477M62.pdf
Availability of B43504A5477M62
QUANTITY
B43504A5477M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A5477M62
Internal Part NumberEIS-B43504A5477M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)290 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.1A
Impedance340 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A5477M62
Related LinksB43504A, B43504A5477M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A5477M62 Details Description
Related parts for B43504A5477M62
RES CHAS MNT 1K OHM 10% 600W datasheet.pdf
GDT 150V 15% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES SMD 1.54M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 64K 44-TQFP datasheet.pdf
BOOT MOLDED POLY SEMI-FLEX datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR BR262 datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 672FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 675MA 212 MOHM datasheet.pdf