NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. MC22XS4200BEK
MC22XS4200BEK picture photo
Mfg. Part Number
MC22XS4200BEK
Manufacturer
Product Category
PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Brief Description
IC SWITCH HISD 24V DUAL 32SOIC
Datasheet Download
MC22XS4200BEK.pdf
Availability of MC22XS4200BEK
QUANTITY
MC22XS4200BEK Order Process
Ship out your order
Specifications of MC22XS4200BEK
Internal Part NumberEIS-MC22XS4200BEK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers
Series-
PackagingTube
Switch TypeGeneral Purpose
Number of Outputs2
Ratio - Input:Output1:2
Output ConfigurationHigh Side
Output TypeN-Channel
InterfaceSPI
Voltage - Load8 V ~ 36 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 5.5 V
Current - Output (Max)3A
Rds On (Typ)-
Input Type-
FeaturesSlew Rate Controlled
Fault ProtectionOpen Load Detect, Over Temperature
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Package / Case32-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) Exposed Pad
Supplier Device Package32-SOIC Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MC22XS4200BEK
MC22XS4200BEK Details Description
Related parts for MC22XS4200BEK
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC CAN/LIN FAIL-SAFE 32HTSSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 110V datasheet.pdf
RES 562K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf