EPCOS (TDK) B43504A9277M60
B43504A9277M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43504A9277M60
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504A9277M60.pdf
Availability of B43504A9277M60
QUANTITY
B43504A9277M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504A9277M60
Internal Part NumberEIS-B43504A9277M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)320 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.3A
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504A9277M60
Related LinksB43504A, B43504A9277M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504A9277M60 Details Description
Related parts for B43504A9277M60
CONN HEADER .100 SINGL STR 12POS datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 28VC SOD523 datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 175A 600V 3POLE datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 1.515A 55 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN PCB datasheet.pdf