EPCOS (TDK) B43504B9107M87
B43504B9107M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43504B9107M87
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43504B9107M87.pdf
Availability of B43504B9107M87
QUANTITY
B43504B9107M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504B9107M87
Internal Part NumberEIS-B43504B9107M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package130
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)880 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current610mA
Impedance1.09 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504B9107M87
Related LinksB43504B, B43504B9107M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504B9107M87 Details Description
Related parts for B43504B9107M87
CONN SPADE 14-16 AWG #10 P-G datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 160MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 48FBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC PSOC 32B 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf