EPCOS (TDK) B43504C2477M2
B43504C2477M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43504C2477M2
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43504C2477M2.pdf
Availability of B43504C2477M2
QUANTITY
B43504C2477M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504C2477M2
Internal Part NumberEIS-B43504C2477M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)270 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.52A
Impedance330 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In - 3 Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504C2477M2
Related LinksB43504, B43504C2477M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504C2477M2 Details Description
Related parts for B43504C2477M2
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC GRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 2.5K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
3.81MM EURO PLUG RA ME GRN AU 5C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf