EPCOS (TDK) B43504C5157M60
B43504C5157M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43504C5157M60
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43504C5157M60.pdf
Availability of B43504C5157M60
QUANTITY
B43504C5157M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43504C5157M60
Internal Part NumberEIS-B43504C5157M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current920mA
Impedance1.07 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43504C5157M60
Related LinksB43504C, B43504C5157M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43504C5157M60 Details Description
Related parts for B43504C5157M60
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RING TERM 2AL/ 4CU AWG 1/4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 361-BGA datasheet.pdf
PNEUM VALVE BASE MIDDLE 1/8 BSP datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 9PIN W/FLANGE datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET DDR3 204POS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 105MA 7.4 OHM TH datasheet.pdf
KNIFE 45 DEGREE 5.84MM datasheet.pdf