EPCOS (TDK) B43505A2108M80
B43505A2108M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A2108M80
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43505A2108M80.pdf
Availability of B43505A2108M80
QUANTITY
B43505A2108M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A2108M80
Internal Part NumberEIS-B43505A2108M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.1A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A2108M80
Related LinksB43505A, B43505A2108M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A2108M80 Details Description
Related parts for B43505A2108M80
VARISTOR 18.7V 500A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 22.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS SKT datasheet.pdf
FILTER LC SINE WAVE 480A NEMA1 datasheet.pdf
SENSOR PRES 60PSI DIFF 5V SIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf