EPCOS (TDK) B43505A2227M60
B43505A2227M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A2227M60
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43505A2227M60.pdf
Availability of B43505A2227M60
QUANTITY
B43505A2227M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A2227M60
Internal Part NumberEIS-B43505A2227M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)580 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance700 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A2227M60
Related LinksB43505A, B43505A2227M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A2227M60 Details Description
Related parts for B43505A2227M60
IDC CABLE - APR50B/AE50G/APR50B datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V C0H 0402 datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CABLE BUSHING 4.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 5.6M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W DO213AB datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf