EPCOS (TDK) B43505A2227M82
B43505A2227M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A2227M82
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43505A2227M82.pdf
Availability of B43505A2227M82
QUANTITY
B43505A2227M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A2227M82
Internal Part NumberEIS-B43505A2227M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package260
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)580 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance700 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A2227M82
Related LinksB43505A, B43505A2227M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A2227M82 Details Description
Related parts for B43505A2227M82
CONN HANDLE AAA PLASTIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P2C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 5MM datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
IC REDRIVER USB 3.0 1CH 16TQFN datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN DIN RCPT 96POS datasheet.pdf