EPCOS (TDK) B43505A5337M62
B43505A5337M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A5337M62
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43505A5337M62.pdf
Availability of B43505A5337M62
QUANTITY
B43505A5337M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A5337M62
Internal Part NumberEIS-B43505A5337M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)410 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance490 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A5337M62
Related LinksB43505A, B43505A5337M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A5337M62 Details Description
Related parts for B43505A5337M62
IC AMP AUDIO PWR 1.4W MONO 10LLP datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT SERIAL 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 36SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf