EPCOS (TDK) B43505A5397M62
B43505A5397M62 picture photo
Mfg. Part Number
B43505A5397M62
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43505A5397M62.pdf
Availability of B43505A5397M62
QUANTITY
B43505A5397M62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43505A5397M62
Internal Part NumberEIS-B43505A5397M62
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43505
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance410 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43505A5397M62
Related LinksB43505A, B43505A5397M62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43505A5397M62 Details Description
Related parts for B43505A5397M62
IC REG BUCK 12V 1A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CC1110F16RSP datasheet.pdf
REPLACEMENT KEY FOR CKL SERIES datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO214AB datasheet.pdf
FIXED IND 320NH 68A 0.18 MOHM datasheet.pdf
ANT&ENCLOSURE 3.5GHZ 16DBI U.FL datasheet.pdf
LP 7.62/90/7 BK datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf