Eaton (formerly Cooper Bussmann) BK/MDL-V-20-R
BK/MDL-V-20-R picture photo
Mfg. Part Number
BK/MDL-V-20-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 20A 32VAC 3AB 3AG
Datasheet Download
BK/MDL-V-20-R.pdf
Availability of BK/MDL-V-20-R
QUANTITY
BK/MDL-V-20-R Order Process
Ship out your order
Specifications of BK/MDL-V-20-R
Internal Part NumberEIS-BK/MDL-V-20-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMDL
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating20A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t2914
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.266" Dia x 1.292" L (6.76mm x 32.82mm)
DC Cold Resistance0.004 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BK/MDL-V-20-R
Related LinksBK/MDL, BK/MDL-V-20-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
BK/MDL-V-20-R Details Description
Related parts for BK/MDL-V-20-R
IC MCU 16BIT 52KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
IC FPGA VIRTEX-5 95K 1136FCBGA datasheet.pdf
IC QUAD HDMI/DVI 2:1 SW 42TQFN datasheet.pdf
OSC XO 110.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 332 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 7POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf