EPCOS (TDK) B43508A2278M80
B43508A2278M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A2278M80
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 200V SNAP
Datasheet Download
B43508A2278M80.pdf
Availability of B43508A2278M80
QUANTITY
B43508A2278M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A2278M80
Internal Part NumberEIS-B43508A2278M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.36A
Impedance60 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.252" (57.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A2278M80
Related LinksB43508A, B43508A2278M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A2278M80 Details Description
Related parts for B43508A2278M80
IC FREQ SYNTH LOW PWR 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.4PF 100V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC CTRLR SUPER I/O LPC 100QFP datasheet.pdf
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
HEAT SHRINK RED .19" datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf