EPCOS (TDK) B43508A5477M60
B43508A5477M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A5477M60
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508A5477M60.pdf
Availability of B43508A5477M60
QUANTITY
B43508A5477M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A5477M60
Internal Part NumberEIS-B43508A5477M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)260 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance370 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.244" (57.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A5477M60
Related LinksB43508A, B43508A5477M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A5477M60 Details Description
Related parts for B43508A5477M60
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100 SGL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 2% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH 3-PORT 10/100 128-PQFP datasheet.pdf
CABLE HDMI-HDMI .25M datasheet.pdf
CONNECTR 96POS STRAIGHT TERM DIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3A 15W datasheet.pdf
F3SJ-A0660P25 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET 12POS 2.54MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1K OHM 8TSSOP datasheet.pdf