EPCOS (TDK) B43508A9827M7
B43508A9827M7 picture photo
Mfg. Part Number
B43508A9827M7
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43508A9827M7.pdf
Availability of B43508A9827M7
QUANTITY
B43508A9827M7 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508A9827M7
Internal Part NumberEIS-B43508A9827M7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.33A
Impedance210 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508A9827M7
Related LinksB43508, B43508A9827M7 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508A9827M7 Details Description
Related parts for B43508A9827M7
MOSFET N-CH 20V 36A D2PAK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 8POS OR datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS DELTA IDC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 4SIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 7VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
FUSE 12KV 6.3AMP 2" FULL RANGE datasheet.pdf