EPCOS (TDK) B43508B5107M80
B43508B5107M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43508B5107M80
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43508B5107M80.pdf
Availability of B43508B5107M80
QUANTITY
B43508B5107M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508B5107M80
Internal Part NumberEIS-B43508B5107M80
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.23 Ohm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current670mA
Impedance1.73 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.071" (27.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508B5107M80
Related LinksB43508B, B43508B5107M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508B5107M80 Details Description
Related parts for B43508B5107M80
OSC VCXO 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 45NS 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 2225 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT SGL 5POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf