EPCOS (TDK) B43508E2158M87
B43508E2158M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43508E2158M87
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508E2158M87.pdf
Availability of B43508E2158M87
QUANTITY
B43508E2158M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508E2158M87
Internal Part NumberEIS-B43508E2158M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.95A
Impedance110 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.252" (57.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508E2158M87
Related LinksB43508E, B43508E2158M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508E2158M87 Details Description
Related parts for B43508E2158M87
TRANSFORMER PULSE 23UH .3DCR datasheet.pdf
CONN CAP FRONT 12POS UNIV-MNL II datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT HSG .250 4POS BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC ADC 8BIT SPI/SRL 1M 8SOT-23 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
RECEIVER IR REM CTRL 3V 56.8KHZ datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
9POS F TYP1 PI FILTER PC datasheet.pdf
OSC MEMS 27.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf