EPCOS (TDK) B43508E2337M87
B43508E2337M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43508E2337M87
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508E2337M87.pdf
Availability of B43508E2337M87
QUANTITY
B43508E2337M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508E2337M87
Internal Part NumberEIS-B43508E2337M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.17A
Impedance480 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508E2337M87
Related LinksB43508E, B43508E2337M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508E2337M87 Details Description
Related parts for B43508E2337M87
JUMPER-H1503TR/A2015S/X 10" datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 20K OHM 5% AXL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 18V datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES 48.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SC70-5 datasheet.pdf
680UF 25V 9.5X32 85C AXI datasheet.pdf
CAP 1800 UF 20% 16 V datasheet.pdf