EPCOS (TDK) B43508E2397M2
B43508E2397M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508E2397M2
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508E2397M2.pdf
Availability of B43508E2397M2
QUANTITY
B43508E2397M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508E2397M2
Internal Part NumberEIS-B43508E2397M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package320
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)300 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.32A
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508E2397M2
Related LinksB43508, B43508E2397M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508E2397M2 Details Description
Related parts for B43508E2397M2
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERMINATOR SOLDERSHIELD SM CABLE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WS 12/5 MC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES 976K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 75PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf