EPCOS (TDK) B43508E2827M
B43508E2827M picture photo
Mfg. Part Number
B43508E2827M
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508E2827M.pdf
Availability of B43508E2827M
QUANTITY
B43508E2827M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508E2827M
Internal Part NumberEIS-B43508E2827M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.07A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508E2827M
Related LinksB43508, B43508E2827M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508E2827M Details Description
Related parts for B43508E2827M
IC EEPROM 32KBIT 20MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.625" (15.88mm) datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ APD XFP datasheet.pdf