EPCOS (TDK) B43508F2337M2
B43508F2337M2 picture photo
Mfg. Part Number
B43508F2337M2
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508F2337M2.pdf
Availability of B43508F2337M2
QUANTITY
B43508F2337M2 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508F2337M2
Internal Part NumberEIS-B43508F2337M2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.15A
Impedance480 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508F2337M2
Related LinksB43508, B43508F2337M2 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508F2337M2 Details Description
Related parts for B43508F2337M2
RES SMD 24.9K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 6.3V 20% 2812 datasheet.pdf
PROBE ACCESS SLIDING CONN 6MM D datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
RES 72.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR LT 3IN 3K/0.1% datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf