EPCOS (TDK) B43508F2567M60
B43508F2567M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43508F2567M60
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508F2567M60.pdf
Availability of B43508F2567M60
QUANTITY
B43508F2567M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508F2567M60
Internal Part NumberEIS-B43508F2567M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)210 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.62A
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508F2567M60
Related LinksB43508F, B43508F2567M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508F2567M60 Details Description
Related parts for B43508F2567M60
RES SMD 23.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
DIE TYPE II P & S 69365 32-20 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SPADE INSULKRIMP (B-227-08X) datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf