EPCOS (TDK) B43508G2827M
B43508G2827M picture photo
Mfg. Part Number
B43508G2827M
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
B43508G2827M.pdf
Availability of B43508G2827M
QUANTITY
B43508G2827M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43508G2827M
Internal Part NumberEIS-B43508G2827M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.260" (32.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43508G2827M
Related LinksB43508, B43508G2827M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43508G2827M Details Description
Related parts for B43508G2827M
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUFF HEX NON-INVERT 16SOEIAJ datasheet.pdf
IC DELT-SIG ADC 24BIT 64-HTQFP datasheet.pdf
CONVERTER DC-DC 3.3V 10A datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 41POS SNGL PCB datasheet.pdf
POWER LINE FILTER 20A datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 20% 480VAC AXI datasheet.pdf