EPCOS (TDK) B43511C5827M87
B43511C5827M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43511C5827M87
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43511C5827M87.pdf
Availability of B43511C5827M87
QUANTITY
B43511C5827M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43511C5827M87
Internal Part NumberEIS-B43511C5827M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package56
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesB43511
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)190 mOhm
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.3A
Impedance200 mOhm
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
Size / Dimension1.575" Dia (40.00mm)
Height - Seated (Max)2.843" (72.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43511C5827M87
Related LinksB43511C, B43511C5827M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43511C5827M87 Details Description
Related parts for B43511C5827M87
CAP TANT 22UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
IC A/D CONV 8BIT SRL IN/OUT8SOIC datasheet.pdf
CONN REC 4 POS AWG 20 MTA-156 GD datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
POLYSWITCH RHE SERIES 7.5A HOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
BLOCK SPADE INSULKRIMP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
POWER QUALITY LOGGER datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf