EPCOS (TDK) B43540A5107M87
B43540A5107M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5107M87
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5107M87.pdf
Availability of B43540A5107M87
QUANTITY
B43540A5107M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5107M87
Internal Part NumberEIS-B43540A5107M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package230
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)970 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.01A
Impedance1.38 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.268" (32.20mm)