EPCOS (TDK) B43540A5127M82
B43540A5127M82 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5127M82
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5127M82.pdf
Availability of B43540A5127M82
QUANTITY
B43540A5127M82 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5127M82
Internal Part NumberEIS-B43540A5127M82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package230
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)810 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.16A
Impedance1.15 Ohm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.465" (37.20mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A5127M82
Related LinksB43540A, B43540A5127M82 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A5127M82 Details Description
Related parts for B43540A5127M82
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN D-SUB RCPT HSING 21C4 MIX datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADR 19POS .100" SNGL ROW datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V 20% BX 1210 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 ACETAL 25MM datasheet.pdf
RES 92.16 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf