EPCOS (TDK) B43540A5397M87
B43540A5397M87 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A5397M87
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
B43540A5397M87.pdf
Availability of B43540A5397M87
QUANTITY
B43540A5397M87 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A5397M87
Internal Part NumberEIS-B43540A5397M87
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package120
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.77A
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A5397M87
Related LinksB43540A, B43540A5397M87 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A5397M87 Details Description
Related parts for B43540A5397M87
TRANS PREBIAS NPN 200MW SOT323 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
TXRX COPPER MSA SFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC ENCORE MCU 1K FLASH 28SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 135MA 11.4 OHM datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf