EPCOS (TDK) B43540A9187M60
B43540A9187M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9187M60
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9187M60.pdf
Availability of B43540A9187M60
QUANTITY
B43540A9187M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9187M60
Internal Part NumberEIS-B43540A9187M60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package260
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)340 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.58A
Impedance400 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9187M60
Related LinksB43540A, B43540A9187M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9187M60 Details Description
Related parts for B43540A9187M60
IC OPAMP GP 190KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN FPC 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf