EPCOS (TDK) B43540A9277M80
B43540A9277M80 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9277M80
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9277M80.pdf
Availability of B43540A9277M80
QUANTITY
B43540A9277M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9277M80
Internal Part NumberEIS-B43540A9277M80
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package230
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance280 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)1.858" (47.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9277M80
Related LinksB43540A, B43540A9277M80 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9277M80 Details Description
Related parts for B43540A9277M80
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
SWITCH OPERATOR SQ 1 OR 2 POLE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 2012 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 256CPR TH 5MM datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.54K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf