EPCOS (TDK) B43540A9477M
B43540A9477M picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9477M
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9477M.pdf
Availability of B43540A9477M
QUANTITY
B43540A9477M Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9477M
Internal Part NumberEIS-B43540A9477M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAutomotive Industry Capacitors
Standard Package160
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.14A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9477M
Related LinksB43540, B43540A9477M Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9477M Details Description
Related parts for B43540A9477M
IC REG BUCK 1.2V 0.5A SYNC 8DFN datasheet.pdf
SWITCH KNOB 3FLUTE 0.5"NATURAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M12 5V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SMB JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf