EPCOS (TDK) B43540A9477M60
B43540A9477M60 picture photo
Mfg. Part Number
B43540A9477M60
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
B43540A9477M60.pdf
Availability of B43540A9477M60
QUANTITY
B43540A9477M60 Order Process
Ship out your order
Specifications of B43540A9477M60
Internal Part NumberEIS-B43540A9477M60
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.14A
Impedance160 mOhm
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B43540A9477M60
Related LinksB43540A, B43540A9477M60 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B43540A9477M60 Details Description
Related parts for B43540A9477M60
CONN PLUG VERT 152POS 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 60.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OPT SENSOR BUNDLE W/ROUND LENS datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
SPADE AVIKRIMP TAPED datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 2W SMBG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf